microscope, science, microscopy-30064.jpg

Základné pojmy a terminológia

Čo hovorí na jednotlivé látky veda ?

Apigenín je najpotentnejším inhibítorom proteínu CD38, ktorý odbúrava NAD+ v tele. Potlačenie proteínu CD38 má za následok zvýšenie hladiny NAD+ v tele. Apigenín dokáže zredukovať proteín CD38 až o dve tretiny, čo môže až zdvojnásobiť hladinu NAD+. (1)

Apigenín dokáže zredukovať úzkosti bez vedlajších účinkov a ochraňovať mozog pred degeneráciou. (2),(3),(4)
Taktiež má protizápalové a antidiabetické účinky. (5),(6) 

Rôzne druhy rastlín ako napríklad čučoriedky, hrozno z oregonu a strom kurkumy, obsahujú alkaloid berberín v ich kôre, listoch, výhonkoch, koreňoch a stonkách. Berberín sa po stáročia využíval primárne v ayurvédskej a tradičnej čínskej medicíne ako antibakteriálny, protizápalový a proti príznakom hnačky.

Väčšina štúdii na ľuďoch sa zameriavala na vplyv berberínu na antropometrické faktory, krvné lipidy, ukazovatele funkčnosti pečene a riadenia glykemického indexu u osôb s metabolickými chorobami.

Štúdie preukázali aj nasledovné účinky:

 • protirakovinové  vlastnosti,
 • antibakteriálne a protizápalové vlastnosti,
 • znižuje inzulínovú toleranciu a pomáha telu rozkladať cukor,
 • zlepšuje pomer “dobrých” baktérií v hrubom čreve,
 • aktivovanie sirtuínov.

Berberín aktivuje AMPK, jednu z kľúčových metabolických procesov pre zdravé starnutie. Berberín zohráva dôležitú rolu pri zdravom metabolizme, znižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridy, a tým Vás chráni pred srdcovými ochoreniami.

Fisetnin je nejpotentnejšou senolytickou látkou, ktorá napomáha k zvýšeniu miery veku dožitia. 

Preukázané účinky Fisetinu sú:

 • napomáha boju proti mnohým typom rakoviny,
 • obraňuje mozog a chráni pred porážkami,
 • redukuje zápaly a záchvaty,
 • podporuje správne fungovanie imunitného systému. (1),(2),(3),(4),(5)

Prevažne sa fisetin užíva pre vyššie spomenuté účinky, avšak špecifické výskumy preukázali aj prípady zredukovanej depresie, zvýšené hladiny serotonínu a podporený rast vlasov. (6),(7),(8),(9)

Nikotínamid mononukleotid alebo v skratke NMN je derivátom Vitamínu B3 a prekurzorom (predchodcom) látky NAD. Užívanie NMN ako doplnkom výživy je bezpečené a zvyšuje hladinu NAD v organizme. (1),(2),(3),(4)
NMN odvracia starnutie srdcovo-cievnej sústavy, stimuluje rast ciev a kapilár a podporuje Vašu kondičku. (5),(6)
Redukuje pokles neurologických a fyzických problémov spojených so starnutím. (7),(8)

Resveratrol ako doplnok výživy preukázatelne predlžuje mieru veku dožitia. (1) Je potentným aktivátorom sirtuínov. (2)
Má podobné účinky na ľudský organizmus ako diéta kalorickej reštrikcie (pôst, prerušovaný pôst). (3),(4),(5)
Resveratrol udržuje zdravé hodnoty krvného tlaku, má potenciál prevencie rakoviny, zároveň ochraňuje mozgovú činnosť a tepny. (6),(7),(8),(9),(10),(11)

Spermidín má vlastnosti predlžujúce starnutie. Je to geroprotektor (Geroprotektor je senolytikum, ktorého cieľom je ovplyvniť hlavnú príčinu starnutia a chorôb súvisiacich s vekom, a tak predĺžiť život), ktorého hlavným benefitom je autofágia. Medzi hlavné účinky patrí:

 • zvyšuje mieru veku dožitia a odolnosť voči stresu,
 • znížižuje výskyt chorôb spojených so starnutím,
 • je prevenciou úbytku motorických schopností,
 • ochraňuje srdce, kardiovaskulárny a imunitný systém. (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9)

Bolo preukázané, že spermidín upreguluje* sirtuíny1. Jeho protizápalové vlastnosti sú prevenciou pred rakovinou a poškodením pečene, podporuje rast vlasov a v určitých prípadoch môže predlžovať teloméry. (10),(11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18)
Jedným z jeho najprominentnejších benefitov je vplzv na mozgovú činnosť. Spermidín udržuje pamäť, podporuje kognitívne schopnosti a zabraňuje neurodegenerácii. (19),(20),(21),(22),(23),(24),(25)
Hladina spermidínu v organizme klesá s pribúdajúcim vekom, zvýšené užívanie spermidínu zvyšuje kvalitu zdravia počas starnutia. (26),(27)

* V biologickom kontexte produkcie génových produktov organizmami je downregulácia proces, ktorým bunka znižuje množstvo bunkovej zložky, ako je RNA alebo proteín, v reakcii na vonkajší stimul. Komplementárny proces, ktorý zahŕňa zvýšenie takýchto zložiek, sa nazýva upregulác

Sulforafán je látka, ktorú obsahuje hlávková zelenina, napríklad brokolica alebo kapusta. Izolovaná látka nie je stabilná sama o sebe, pre výrobu doplnkovej výživy je za potreby sulforafán glukosinolát zmiešať s enzýmom nazývaným myrozináz. SulforaBoost® patrí medzi najefektívnejšie produkty sulforafánu na svete.

Sulforafán preukázatelne znižuje oxidatívný stres, šancu výskytu rakoviny, ochraňuje pečeň, proti nežiaducim účinkom UV svetla a spáleniu na Slnku, pomáha redukovať hladinu vírusov po infekcii. (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10)
Sulforafán preukázal orchraňujúce účinky pred znečistením vzduchu, ochraňuje srdce a udržuje mozog (11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18)

Medzi dva hlavné procesy, ktoré sulforafány podporujú sa zaraďuje aktivovanie Nrft2 a zvýšovanie hladiny glukosinolátov v organizme. Na základe týchto účinkov sa sulforafánom často nadáva “ochranci buniek”. (19),(20),(21)

Kvercetín alebo quecetin patrí do skupiny flafonoidov (Flavonoidy sú skupina látok, ktoré rastliny produkujú), ľudské telo ich nedokáže vyprodukovať. Quercetin zvyšuje polčas resveratrolu a je preukázané, že v spojení s resveratrolom redukuje charakteristické znaky starnutia, vysoký tlak, hladinu zápalov, tukových buniek a riziko srdcových chorôb. (1),(2),(3),(12)

Quercetin sa často využíva k zníženiu symptómov alergii, účinnosť dokazuje množstvo výskumných štúdii. (4),(5)
Je predmetom štúdia pre jeho potenciál potlačiť tvorbu rakovinotvorných buniek skrz široké spektrum druhov rakoviny. (6),(7),(8)
Signifikantne znižuje takzvanú rannú “tuhosť” svalov, ranné bolesti a po tréningové bolesti ľudí trpiacimi artritídou. (9) Má potencial bojovať proti Alzheimerovej chorobe a ochraňovať mozog pred nástupom demencie. (10)
Anti-diabetické účinky quecetinu boli preukázané jeho schopnosťou redukovať cukor v krvi.(11)

Naši zákazníci užívajú TMG spolu s NMN. TMG alebo trimethylglycín pôsobí ako darca methylu, ktorý zvýši stráviteľnosť NMN.  TMG má protizápalové vlastnosti, môže zlepšiť výkon pri cvičení a chráni Vašu pečeň aj srdce. (1)(2)(3)(4)(5)

Štúdie preukázali nasledovné účinky:

 • zníženie únavy, (6)
 • zvyšuje tvorbu proteínov v tele a  syntézu kreatínu. 

Kreatín, okrem iných vlastností, napomáha produkcii energie vo svaloch. Zvýšením produkcie tejto látky môžete znížiť fyzickú vyčerpanosť a podporiť rast svalov. (7)

Ľudské a živočíšne vedecké výskumy preukázali, že optimálna koncentrácia vitamínu D, vitamínu K je kľúčová pre kardiovaskulárne zdravie a zdravie kostí. (1)
Vitamín D3 a magnézium preukázali schopnosť udržiavať kosti zdravé. Trvalý nedostatok magnézía a vitamínu D sa spája s mnohými chronickými chorobami. V krajinách kde je rozšírená diéta zložená z polotovarov a väčším sprocesovaním jedla sa užíva magnézium ako doplnok pomenej. (2),(3),(4),(5),(6)

Až 79% ľudí majú nedostatok magnézia alebo ho majú v tele v nižších hladinách. Ľudia s nízkymi hladinami sú náchylnejší k širšiemu spektru zdravotných problémov, ako napríklad bolestných svalových kŕčov, osteoporóze, fibromyalgii, srdcovej arytmii a bolestí hlavy. (7),(8)
Magnézium spomaľuje vývoj demencie a redukuje pravdepodobnosť výkytu rakoviny. Zvýšené užívanie magnézia je asociované k nižšiemu riziku deficitu vitamínu D, pretože bez magnézia telo nedokáže metabolizovať vitamín D. Nedostatok vitamínu D a magnézia môže viesť k depresii a mentálnym problémom. (9),(10),(11),(12),(13)

Úrivok z knihy “Konec Stárnutí”

“Po smrti mojej mamy, otec odišiel do dôchodku vo veku 67 rokov. Jeho cukrovka 2. typu sa zhoršovala, ako aj jeho sluch a zrak. Rýchlo sa unavil, začal sa opakovať a bol často podráždený. Na cukrovku začal užívať Metformin a o rok neskôr na moje odporučenie NMN. Je biochemik, voči NMN bol od začiatku skeptický. Po 6 mesiacoch užívania NMN prehlásil „Nechcem preháňať a neviem čomu priradiť zásluhy, ale cítim zmenu a vediem si lepšie ako moji kamaráti.“

Otcovi ťahalo na 80, po návrate do Austrálie z jeho ciest po Amerike, som mu oznámil že som bol nominovaný na hodnosť Dôstojníka Austrálskeho rádu za
dedikovanú výskumnú službu v medicíne pre oblasť biológie starnutia, iniciatív biologickej bezpečnosti a obhajovania vedeckého štúdia.

Ceremónia sa konala na Austrálskej ambasáde vo Washingtone DC. Pre otca, v jeho veku, by bola cesta späť do USA náročná. On neváhal uvolniť si kalendár a pricestoval. Za prítomnosti otca, manželky a mojich detí na ceremónii to bol najkrajsí deň v mojom živote.

V tom momente som pochopil podstatu zdravého starnutia – prítomnosť rodičov počas klúčových udalostí v živote ich detí.”

DAVID A. SINCLAIR, Phd. 2019. Lifespan (Konec stárnutí) Why we age and why we don’t have to. New York: Simon & Schuster, Inc., 2019. 141-144 s. ISBN 978-1-5011-9197-8.

V našom obchode nájdete produkty v ich rýdzej forme, ale aj symfonické kombinácie doplňujúcich sa látok.

Nákupný košík